Hammarby IF
Kalender
sö 05 sep 2010, 12:00 Bandy IFK Vänersborg - Hammarby Slättbergshallen, Trollhättan
sö 05 sep 2010, 12:00 SHV Sällskapet Hammarby-Veteranerna (SHV) Roddhuset
sö 05 sep 2010, 16:00 Handboll Hammarby - Guif Råbergshallen, Rosersberg
2009-11-17

Motigt i bandy och handboll, bättre i bowling och innebandy

Våra herrlag i elitserierna i bandy och handboll har haft det tufft resultatmässigt den senaste tiden. Båda två ligger betydligt sämre till i sina tabeller än vad man räknat med. Men säsongerna har bara inletts och det finns mycket tid att klättra. Vi tipsar om kommande matcher där det ges chansen att stötta lagen.

   Framgångar hittas däremot när vi tittar på damernas bowlingserie och i herrarnas innebandy. Vidare berättar vi lite från våra verksamheter i boule, fotboll, friidrott och speedway. En lite uppdatering av hockeyn i Bajen Fans blir det också.

 

Välkommen till HIF alliansförenings nyhetsbrev!


NYHETER:
(aktuellt om Hammarbys omfattande verksamhet)
 
BANDY:
Tre Hammarbyspelare i landslagstruppen
   Förbundskaptenen Franco Bergman har tagit ut en landslagstrupp till Supercupen 4-6 december. De hammarbyare som fått förtroendet i 16-mannatruppen är Olov Englund, Stefan Erixon och Patrik Nilsson. I Supercupen möts Sverige, Ryssland och Finland i finska Lappeenranta.
 
BOULE:
Falun värd för nästa Boule-SM
   Boule-SM 2010 arrangeras i Riksskidstadion i Falun den 25-31 juli. Arrangerande klubbar är Klotskallarna och Grycksbo/Bjursås BK.
 
FOTBOLL herr:
HTFF mot Råsunda i Stockholm Cup
   Hammarby Talang FF tillhör Grupp A i Stockholm Cup och går in i 2009-10 års turnering i omgång 1. Laget har lottats att möta Råsunda IS på bortaplan. Råsunda som spelar i div 3 inleder med två bonusstraffar. Datum för matchen är inte fastställt, men senast 7 mars 2010 gäller.
 
Publikminus i allsvenskan, plus för HTFF
   Hammarbys representationslag i allsvenskan tappade i snitt 763 åskådare per match under den gångna säsongen. Med tanke på resultaten får det ändå anses vara ganska bra siffror – Hammarby var ett av fyra lag som hade över 10 000 åskådare i snitt. 10 381 åskådare blev det slutliga snittet och med det var Bajen landets fjärde bästa publiklag.
   Intresset för att se Hammarby Talang FF tycks öka. Årets plus blev 25 åskådare per match vilket ger ett snitt på 320 och gör HTFF till nr 92 i den totala publikligan för förbundsserierna. Sammanlagt 400 lag räknas in i denna kategori.
 
FOTBOLL dam:
Liten publikökning för Bajen i årets damallsvenska
   Damallsvenskan som helhet tappade publik under 2009. Snittet på 824 åskådare är 68 lägre än föregående år. Hammarby gick dock plus med 53 åskådare per match och hamnade därmed på hemmasnitt av 535 åskådare. I förbundets totala sammanställning över de 400 lagen som spelar i förbundsserierna är Hammarby på plats 53 och har därmed både AIK:s och Djurgårdens damlag efter sig.
 
FRIIDROTT:
Sjua i sammanställningen över alla SM-tävlingar
   Svenska Friidrottsförbundet gör varje år en sammanställning över de sammanlagda SM-insatserna för respektive klubb. Det handlar alltså om samtliga åldersklasser och kvinnor och män sammanräknat. Hammarby blev i år sjunde bästa klubb i denna samanställning och tappade därmed en placering jämfört med 2008. Hässelby SK är för närvarande överlägset och toppar med god marginal till övriga klubbar.
   Hursomhelst visar siffrorna att Hammarby har en stark bredd och hänger med i elitskiktet.
FOTNOT: SM-poängen ska inte blandas med standartävlingen som enbart räknar ihop senior-SM-poäng och separerar kvinnor och män.
 
GOALBALL:
Sen rapport från Stockholm Games
   Sent omsider kan nyhetsbrevet ge en liten resultatrapport från Stockholm Games som spelades 30 okt-1 nov och där Hammarby deltog med ett dam- och ett herrlag. I herrklassen deltog fem lag. Hammarby mötte IF Aktiva Synskadade, Irans landslag, FIFH Mighty Ducks och Polens landslag och förlorade samtliga gruppspelsmatcher. I matchen om fjärde-femte plats besegrade Hammarby sedan Polen med 10-7.
   I damklassen deltog tre lag förutom Hammarby: IFAS Ladies, FSBU/MIS och Finlands landslag. Bajen besegrade FSBU och förlorade de båda andra matcherna. I semifinalen besegrades Hammarby av Finland och i match om tredje pris var IFAS Ladies för starka.
 
INNEBANDY:
Bajen möter elitserielag i DM
   Herrlaget går bra i div 2 Östra Svealand och har nu också tagit sig till kvartsfinal i DM. Där väntar intressant motstånd – Hammarby får chansen att mäta sig mot ett lag från Superligan. Järfälla är laget som får äran att möta Hammarby i Eriksdalshallen. 19 november kl 19.
 
SPEEDWAY:
Indianerna och Team Bikab blir Hammarbypartners 2010
   Enligt uppgifter på www.aktuellspeedway.se kommer Hammarby att ha elitserielaget Indianerna som farmningspartner även denna säsong. I serien under kommer Eskilstunalaget Team Bikab att farma med Hammarby.
 
 
DETTA HAR HÄNT:
(genomgång av de senaste sporthändelserna)
 
BANDY:
Två matcher, en poäng – igen!
   Liksom förra veckan har Hammarby spelat två matcher och poängskörden blev densamma. Oavgjort hemma, förlust på bortaplan har varit mönstret dessa veckor. I onsdags (11 nov) var Bajen på besök i Lidköpings isstadion och kammade noll mot ett Villa som ser riktigt starkt ut. Hemmalaget vann med 5-2 (2-2) inför 2 510 åskådare. Målskyttar för Hammarby blev Patrik Nilsson och David Karlsson i denna match vars målgörare samtliga bar son-namn. Daniel Andersson och Johan Andersson hette målskyttarna i Villa.
   Hemma på Zinken i fredags (13 nov) blev det oavgjort mot IK Sirius. 4-4 (3-3) var dock en missräkning för Hammarby som kostade på sig att missa tre straffar. Hörnstatistiken 12-3 speglar också att Hammarby borde fått med sig ett bättre resultat. Bajens målgörare inför de 2 823 åskådarna var Ulf Einarsson, Stefan Erixon, Patrik Nilsson och David Karlsson.
   I tabellen sladdar Hammarby – med fyra poäng på fem matcher är Hammarby först på tionde plats för närvarande. Laget har dock betat av några av de svårare motståndarna.
 
BOULE:
Final i Svenska Cupen
   Hammarby Boule tog sig till final i Svenska Cupen i helgen (14-15 nov) i klassen +55 där det tyvärr blev förlust. Bajen representerades av Hasse Hagberg, Staffan Folke, Stefan Olsson och Bertil Härstedt. Svenska Cupens slutspel arrangerades av Mataki Boule i Höganäs.
 
BOWLING:
Full pott för damerna i Gävleborg
   Besöket i Gävleborgs län i lördags (14 nov) blev en fullträff för damlaget. Laget var först på plats i Söderhamn där man besegrade BK Elan med hela 17-3. Därefter tog sig spelarna till Gävle för match mot Gävle KK. Även där blev det vinst, denna gång med 12-8. I matchen mot Elan noterades ett riktigt fint resultat av Caroline Innergård som noterade 941 poäng över de fyra serierna.
   I tabellen för Norra allsvenskan är Hammarby trea av tolv lag. Sju segrar, två förluster är resultaten så här långt.
 
Dagens bästa slagserie hjälpte inte mot Åkeshov
   Hammarbys herrar mötte i lördags (14 nov) Åkeshovs BK hemma i Brännkyrka. Att Hammarbys Daniel Larsson blev matchens individuellt främste bowlare hjälpte tyvärr inte i denna match. Daniel slog 930 över de fyra serierna. Slutresultatet i lagmatchen blev ändå 8-12 i bortalagets favör.
   Bajen står kvar som trea av de sex lagen i grupp A, div 1 Södra Svealand.
 
HANDBOLL:
Svacka i herrhandbollen
  Hammarby är för närvarande inne i en dålig trend. Det tevesända bortamötet med RIK i torsdags (12 nov) blev lagets tredje raka förlust. Innan dess spelade laget två raka oavgjorda matcher på hemmaplan. Två poäng på de senaste fem matcherna alltså. Den svaga perioden har gjort att laget halkat ner till kvalplats. Det tycks som att skadade mittnian Johan Pilfalk är saknad, mot RIK kunde inte heller Daniel Båverud spela.
I matchen mot Redbergslid ledde Hammarby vid ett tillfälle med fyra mål, men innan halvleken var över hade hemmalaget kommit i kapp och förbi. Slutresultatet blev 34-28 (15-14) inför 1 088 åskådare i Lisebergshallen.
Hammarbys målskyttar: Erik Höglund 7 (6 straffar), Albin Tingsvall 5, Patrik Johansson 5, Jimmy Karlsson 4, Fredric Pettersson 3, Jens Eriksson 2, Johan Henriksson 1, Josef Pujol 1,
Bajen inledde med Robin Hallberg i målet som periodvis gjorde en strålande insats.
 
Klar seger för damerna mot Tellus
   Damlaget i div 4 B mötte i onsdags (11 nov) IK Tellus i Liljeholmshallen. Efter en jämn första halvlek drog Bajen ifrån i andra, slutresultatet blev 17-9 (7-5). Felicia Outinen blev främsta Hammarbymålskytt med fyra baljor. I målet delade Amanda Rimfors och Cecilia Åsén på jobbet, och båda kom upp i en riktigt hög räddningsprocent. Amanda hade 64 % och Cecilia 73 %.    
   Ungefär 40 åskådare såg matchen som innebar att Bajen efter sex spelade matcher har fyra segrar och två förluster.
 
INNEBANDY:
Sju matcher, sju poäng, sjunde plats
   Plus i skottstatistiken räckte inte för Bajens damer när Västeråslaget Rönnby IBK Ungdom kom på besök till Sjöstadshallen. 23-20 i skott men 3-6 (0-3, 1-1, 2-2) i målsiffror. Malin Andréasson (2) och Sofia Aadli blev Hammarbys målskyttar inför de 67 åskådarna. Fem minuter före slutet hade Hammarby häng, ställningen var 3-4, men i slutänden avgjorde Rönnby.
   Hammarby har spelat sju matcher i div 1 Östra. Laget har sju poäng och återfinns på sjunde plats i serien. Närmast väntar hemmamatch mot Borlänge som befinner sig två platser längre ner i tabellen.
 
Segern satt långt inne mot Åkersberga
   Obestridliga serieettan Hammarbys match mot bottenlaget Åkersberga IBF i herrarnas div 2 Östra Svealand blev verkligen ingen promenadseger. Åkersberga hängde med bra – ledde inför sista perioden – och hade 7-7 med bara fyra minuters återstående speltid. Till slut knöp Bajen ihop matchen och kunde stå som slutsegrare med siffrorna 10-7 (3-2, 1-3, 6-2). Tre mål vardera blev det för Hammarbys Niklas Fischerström och Jonathan Grip. Oskar Fagerlund (2), Nils Lind och Johan Davidsson gjorde resterande Bajenmål. Matchen sågs av 109 åskådare i Eriksdalshallen.
 
 
RUNT OMKRING HAMMARBY:
Tre segrar på en vecka för Bajen Fans Hockey
   Bajen Fans Ishockeyförening har matchat intensivt i div 3-hockeyn. I onsdags (11 nov) spelade laget hemma i Zinkens ishall mot Katrineholm och vann med 10-2. Helgens ägnades sedan åt en Gotlandsresa där laget mötte Graip från Slite både på lördagen och söndagen (14 och 15 nov). Här blev segerresultaten 10-1 respektive 10-3. Laget leder serien efter att ha spelat sex matcher och vunnit samtliga.
 
PÅ GÅNG:
(tips om aktuella evenemang. En mer fullständig förteckning finns i hemsidans kalendarium)
 
Fredagsmatch på Zinken igen
   Hemmamatcher på fredagar är modellen för Hammarby denna säsong. Den här veckan är det dags för Kungälv att komma på besök. IFK-laget från Bohuslän var förra säsongen 11:a i sluttabellen och fick därmed kvala sig kvar. Även i år kämpar laget i de nedre regionerna. För Hammarby är det dags att visa att man vill till slutspel och Kungälv hemma är därmed ett av lagen som man bör slå.
Fredag 20 november, kl 19.00, Zinkensdamm: Hammarby-IFK Kungälv (elitserien, bandy, herrar)
 
Streckmatch för damlaget
   På lördag möts Hammarby och IBF Borlänge i en riktig streckmatch i innebandyns div 1 Östra. Hammarby på sjunde plats är strax ovanför nedflyttningsstrecket, Borlänge befinner sig på nionde plats och är därmed ett av tre lag på nedflyttningsplats.
Lördag 21 november kl 12.30, Sjöstadshallen: Hammarby-IBF Borlänge (div 1 Östra, innebandy, damer)
 
Två tuffa bortamatcher inom två timmar
   Herrbowlarna har att se fram emot en riktigt tuff söndag. Laget ställs då mot både Stureby och AIK, matcherna spelas direkt efter varandra. Det här är lagen som är ovanför Bajen i div 1 Södra Svealand grupp A och minst en seger vore bra för att inte tappa mark. Gärna mot AIK som slog Hammarby för ett tag sedan i Brännkyrkahallen.
Söndag 22 november kl 9.00, Mälarhallen: Stureby BK-Hammarby
Söndag 22 november kl 10.40, Mälarhallen: AIK-Hammarby (båda matcherna i div 1 Södra Svealand, bowling, herrar)
(Mälarhallen kallas även Bowl-o-rama)
 
Lindesberg kommer med egna fans – kommer du?
Lindeskolans IF, numera mest kända namnet under namnet LIF Lindesberg, kommer till Eriksdalshallen på söndag. Hammarby är i behov av poäng och vill gärna få tillbaka den starka hemmakänslan som naggats lite i kanten efter de senaste matcherna som gett två oavgjorda och en förlust. Lindesberg, som är ett av de lag som alltid har egna fans med sig till Eriksdalshallen, kom som nykomlingar för fem år sedan och har verkligen etablerat sig i elitserien. En gammal Hammarbybekanting finns i laget, Herman Arenvang.
Söndag 22 november kl 13.30, Eriksdalshallen: Hammarby-LIF Lindesberg (elitserien, handboll, herrar)
 
Efter handbollen blir det innebandy
   Inte långt efter elitseriematchen i handboll mellan Hammarby och Lindesberg spelar ett annat Hammarbylag i Eriksdalshallen. Det är innebandyherrarna som då tar sig an Huddinge IBS. Obesegrade Bajen mot ett lag som visserligen ligger under nedflyttningsstrecket men i alla fall har vunnit tre av åtta matcher.
Söndag 22 november kl 15.45, Eriksdalshallen: Hammarby Huddinge IBF (div 2 Östra Svealand, innebandy herrar)
 
 
BAJEN I TV:
Hammarbyevenemang gör sig bäst i verkligheten men ibland är teve ett bra alternativ. Här är aktuella sändningar med Hammarbyinslag:
 
Mästarmötet sänds i TV 4 Sport.
TV4 Sport sänder matchen mellan mästarlagen från 2006-08 och 2009, det vill säga Hammarby mot Alingsås HK.
TV4 Sport tisdag 1 december kl 19.15: Hammarby-Alingsås HK
 
Hammarby TV på webben:
Inslag om herrfotbollen på hammarbyfotbolls egen tevekanal med adressen http://www.hammarbyfotboll.se/htv/htv.asp (sidan kan också nås från www.hammarbyfotboll.se)
 
Webbteve på supportersajten svenskafans.com
På internetsajten www.svenskafans.com/fantv/ sänds regelbundet webbteve med Hammarbyinslag
 
 
NYHETSBREVETS REDAKTÖR:
Magnus Hagström
Kontakt:
0703-554177
 
Nyhetsbrevet publiceras normalt på tisdagar. Tipsa gärna!
 
 
 
 
 
Kontakt
Hammarby IF
Box 20056, 104 60 Stockholm
Södermannagatan 63, Hammarby IP
Telefon: 08-641 35 92
E-post: hammarby.if@swipnet.se


 
 
© Hammarby IF 2008. Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt.